مجلات نمایه شده در اسکوپوس (Scopus) مجلاتی هستند که تقریبا تمامی حیطه های علوم زیستی، علوم مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، علوم پزشکی، فیزیک و شیمی را در بر می‌گیرد و در مقایسه با پایگاه Web Of Science مربوط به موسسه ISI Thomson حدود 20 درصد پوشش بیشتری از ژورنال‌ها را داشته است. پایگاه Scopus یکی از محیط‌های جستجو برای مقالات و ژورنال‌های در حوزه‌های مختلف است که توسط پایگاه علمی الزویر (Elsevier) تهیه شده است. این پایگاه مجلات را به 4 دسته Q1، Q2، Q3،Q4 تقسیم بندی کرده و علامت Q نشاندهنده کیفیت ژورنال به شمار می‌رود. همچنین برای هر مولف یک کد شناسایی یا پروفایل نیز ارائه می کند که کد جهانی آن مولف به شمار می‌رود. در حال حاضر پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس Scopus بیش از 25 میلیون مقاله و سند را در خود جای داده است.

 

در حال حاضر، وزارت علوم سه دسته از ژورنال‌ها را به عنوان نشریات معتبر معرفی کرده است. با اینکه بسیاری از ایندکس‌های دیگر را نیز به عنوان ایندکس‌های معتبر به شمار آورده است. برای اطلاعات بیشتر به سایت وزارت علوم نشریات معتبر مراجعه نمایید. این سه دسته عبارتند از نشریات داخلی علمی و پژوهشی، نشریات معتبر ISI که همان JCR و یا WOS و دارای ضریب تاثیر هستند. دسته سوم ژورنال‌های Scopus هستند. این ژورنال‌ها از این نظر برای وزرات علوم مهم هستند چرا که رتبه علمی کشور و یا رشد آن بر اساس گزارشات مربوط به Scopus سنجیده می‌شوند. چاپ مقاله jcr

بطور کلی مجلات اسکوپوس Scopus برای دانشجویان و محققان تمامی رشته‌ها مناسب است که تمایل به اکسپت، پذیرش، چاپ مقالات خود در نشریات Scopus با توجه به بازه زمانی کوتاه و همچنین هزینه کمتری نسبت به مجلات سایر پایگاه‌ها داشته باشند چاپ مقاله  تضمینی.  برای دانشجویانی که تمایل به Apply در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا مصاحبه دکتری دارند چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس Scopus بسیار مناسب است. دانشجویانی که تمایل به دفاع از پایان نامه خود دارند، با پذیرش و چاپ در ژورنال‌های اسکوپوس, 1 الی 1.5 نمره از پایان‌نامه را براحتی می‌توانند اخذ نمایند.